Neučesané myšlienky matematika pri čítaní rozprávky
alebo
Rozpory v rozprávke O Červenej čiapočke
Rozprávku treba vnímať citmi ako boj dobra so zlom
a nezamýšľať sa nad dejom.
Dej, fabula, je mätúca, rozporuplná a tak trochu navyše.
A. A. Grimmová, manželka staršieho z bratov Grimmovcov
Predstavme si, že niekto sa vžíva do myslenia a konania postáv Červenej čiapočky. Hneď objaví množstvo nezrovnalostí. Začnem po poriadku: Vlk stretne Červenú čiapočku, dozvie sa od nej, že babička býva uprostred lesa sama a je chorá, teda všetky potrebné informácie, a namiesto toho, aby hneď a zaraz zjedol Červenú čiapočku, ktorá mu živá už nemôže byť nijako potrebná, nechá ju zbierať kvietky a všetko staví na teáter: babička,a preco máš také veľké oči?, veľké uši?, veľké ústa? Dokonca, keby sa Červená čiapočka neopýtala vlka, prečo (ako babička) má také veľké ústa, tak by sa k tomu, aby zjedol Červenu čiapočku, nedostal. Vlk riskuje, že zostane hladný. Prečo?
Daľsia otázka: Vyznal sa vlk v lese alebo nie? Na jednej strane sa pýta Červenej čiapočky kde býva babička, to značí, že sa v lese nevyzná, na druhej strane, keď sa dozvie, že uprostred lesa, tak tam pribehne kratšou cestou. Ako môže poznať kratšiu cestu, keď sa v lese nevyzná?
Červená čiapočka, foto: mr-bigman (Flickr)
Najpalčivejšou otázkou je ako vlk zjedol babičku. Vieme, že keď prišla Červená čiapočka, tak vlk ležal v babičkinej posteli v jej nočnej košeli, s čepcom na hlave a babičkinymi okuliarmi na nose. (Takze Červenú čiapočku ledva videl.) Ako sa k týmto predmetom dostal? Predstavujem si to takto: Príde vlk k chalúpke, zaklope na dvere, babička v domnení, že je to Čiapočka, otvorí a začne sa čudovať. Pýta sa vlka: Červená čiapočka, a prečo máš také veľké oči? A veľké uši? A vlk odpovie: To sa ti len zdá, stará mama, to preto, lebo sa na mna pozeráš cez okuliare, daj si ich dolu, zlož si aj čepiec, učešem ťa. A nočnú košeľu si tiež vyzleč, pozri sa aká je pokrčená, vyžehlím ti ju. A ponáhľaj sa, som hladný.
Keď stará mama vidí toľkú dobrotu, hneď uverí, že vlk je Červená čiapočka, a poslúchne. No a vlk ju zje. Skúste vymyslieť pravdepodobnejšiu verziu vynechanej časti.
Sú tu aj isté problémy s rozmermi nočnej košele. Nočná košeľa je ušitá na mieru starej mamy. Vlk teraz prehltne starú mamu v celku (ako vyplýva z ďalšieho deja). Rozmery vlka so starou mamou v bruchu sú asi väčšie ako rozmery starej mamy, a nočná košeľa mu je predsa dobrá.
S oblečením sú vôbec problémy. Poľovník sa asi dosť červenal, keď rozrezal vlkovi brucho.
Á propos - keď sa šťastná babička s Červenou čiapočkou z vlkovho brucha vyslobodili, tak žili vraj dlho šťastne, až kým nezomreli. Niet už ani slova o babičkinej chorobe. Zdá sa, že vo vlčom bruchu vyzdravela. Je to náhoda, alebo všeobecná zákonitosť?
Koľko studní mala babička? Lebo ak jednu, tak tú jej poľovník znehodnotil tým, že do nej hodil vlka so zašitými kameňmi v bruchu. Kazí to vcelku dobrý dojem o horárovi.
Bratia Grimmovci poznali príbeh len z rozprávania a namiesto toho, aby zhrnuli čire fakty, príbeh rozvinuli.
Žilo dievčatko, ktoré často nosilo červenú čiapku, a chodilo cez les za babičkou. Raz sa vrátilo domov až o dva dni. V lese žili vlky. Babička po čase prestala piť vodu zo studne a stal sa z nej asi alkoholik.
Čo si v rozprávke cením:
Humor vlka: Keď s okuliarmi na nose, cez ktoré ledva vidí, odpovie Červenej čiapočke, že také veľké oči má preto, aby ju lepšie videl.
Rozum poľovníka: Jediný spomedzi postáv, ktoré prídu do priameho kontaktu s vlkom, si vlka nepomýlil s babičkou nespýta sa ho, prečo má také veľké oči.
Aké ponaučenie z rozprávky vyplýva?
Pre babičku, Červenú čiapočku a jej rodičov nijaké, lebo všetko sa dobre skončilo, babička dokonca vyzdravela, vlk však nabudúce po zožraní babičky nezachrápe. Nebyť toho, že vlk chrápe, všetko skončí inak.
A keďže sa z rozprávky poučí len zlý vlk, je táto rozprávka amorálna.