Patavedecký seminár 6. decembra 2004, FMFI UK

O postupnom zániku športu

Športovci majú svoj okrídlený pozdrav. ŠPORTU ZDAR! Tento môj referát má krycie meno: PRESTÁVKE ZDAR! O chvíľu vysvetlím prečo.

Ako to teda s tým športom je?

Azda najslávnejšou športovou disciplínou je maratón. Ten práve dokazuje, aké to bolo kedysi čisté a jasné. Športovec sa vydal na trasu a buď to zvládol, alebo nie. Nijaký odpočinok, nijaká prestávka, nijaké komplikované pravidlá. Rovných 42 195 metrov v nohách, vyše dve hodiny tvrdej makačky. Tak vyzerá šport vo svojej najčistejšej podobe…

Vezmime si však najpopulárnejší kolektívny šport – futbal. Okamžite tam zbadáte cudzorodý prvok – prestávku! Hrá sa tu (oproti Maratónu trápnych) 90 minút, ale v polovici zápasu je nepochopiteľná prestávka!

Novodobí gladiátori – hokejisti – sú na tom ešte lepšie. Hrá sa iba 60 minút, ale na tri tretiny! Ako vidíte, v tomto prípade sa do jedinej hodiny hry zmestili až dve prestávky!

Šport nám degeneruje. Sledujte ďalej a sami vycítite, že tu niečo nehrá…

Vodní pólisti majú tri prestávky! Čo je zarážajúce, dokonca aj americkí basketbalisti! Tu je zaujímavé sledovať, že niektoré športy degenerujú pomalším tempom v rôznych zemepisných šírkach (u nás majú basketbalisti iba jednu prestávku, pokiaľ sa zápas nepredlžuje).

Moderní päťbojári (streľba, plávanie, šerm, jazda na koni, beh) majú vďaka piatim disciplínam až štyri prestávky! Ale prečo si takto komplikujú život a kúskujú športový zážitok? O čo krajšie by bolo, keby sa šerm spojil s jazdou na koni, streľba s plávaním a napokon by ešte dotyčný musel utiecť, aby ho nedobehli…

Horšie je, že z neznámych dôvodov už degenerujú aj atletické disciplíny. Guliari, diskári, skokani majú až päť prestávok medzi svojimi šiestimi pokusmi! Neviem, či ste niekedy sledovali prenos z vrhu guľou, ale to je pre športovca hodina ležania a necelé štyri minúty športovania (keďže na absolvovanie každého pokusu je prísny časový limit)!

Tenisti boli vždy samostatnou kastou. Nečudo, že aj pri minimálnej hre (na dva sety do šesť pri výsledku 6:0 6:0) majú minimálne šesť prestávok (vždy po nepárnom počte odohraných gemov).

KAM TO SPEJE?!

Trend je jasný. Stále väčší podiel budú mať prestávky, stále menej sa bude športovať. Priam nadčasovo v tomto smere pôsobí kráľovská hra – šach. Každý, kto kedysi videl priamy prenos zo šachového duelu, uzná, že to vyzeralo ako jedna súvislá prestávka, ktorú začína a uzatvára podanie rúk.

Znamená to, že nedokonalé veci v prírode odumierajú? Je šport odsúdený na zánik?

Možné dôvody súčasného stavu:

  1. Za povšimnutie stojí, že veľakrát platí: čím viac peňazí sa v tom-ktorom športe točí, tým viac degeneruje. Veľké koncerny (sponzori) si týmto rafinovaným ťahom zabezpečujú krátkodobý efekt – viac reklamných brejkov, a teda propagácie samých seba športuchtivým divákom a dlhodobý efekt – ľudia časom prestanú míňať svoj voľný čas na šport a budú sa môcť viac venovať práci.
  2. Druhý možný dôvod je stále väčšie pohodlie. Dnešné tenisky prinášajú úplný komfort a stále viac pripomínajú domáce papuče. Nečudo, že sa športovec vôbec neponáhľa a užíva si jednu prestávku za druhou… Kedysi to športovec chcel mať hneď za sebou, lebo sa tešil na okamih, keď sa vyzuje z nedokonalej športovej obuvi.

Na záver mi neostáva iné, iba mierne upraviť olympijské heslo:

Nie je dôležité zvíťaziť, ani zúčastniť sa, ale oddýchnuť si.

Týmto vyhlasujem veľkú prestávku…



Z diskusie na patavedeckom seminári (6. decembra 2004, FMFI UK):

Zrejme najvýznamnejší príspevok do diskusie sa opieral o vyjadrenie o maratóne: "Športovec sa vydal na trasu a buď to zvládol, alebo nie." Je všeobecne známe, že zvládnuť maratón pôvodne znamenalo dobehnúť a zomrieť. Športovci patria medzi ľudí. Ľudia patria medzi cicavce. Cicavce patria sú živé tvory – to zrejme nie je nijaká novinka, ale podstatné je to, že na všetkých úrovniach tejto hierarchie je pomerne hlboko zakorenený pud sebazáchovy. Ak šport v jednej z najklasickejších podôb znamená dobehnúť a zomrieť, je prirodzené, že športovci, ktorí majú záujem prežiť svoj športový výkon, sa snažia nedotiahnuť ho dokonca. Keby všetci športovci prestali športovať pred skončením zápolenia, bolo by to podozrivé – preto všade, kam sa dalo, nasúkali prestávky.