Neinvazívna kliešťoktómia

Aj vy ste už asi mali kliešťa. Je to nepríjemné, a vždy je tu isté riziko infekcie dosť nepríjemnými chorobami. Ale ako sa ho (kliešťa) zbaviť? Nejde ani tak o to, že by neexistovali návody na vyťahovanie kliešťov. Naopak. Je ich príliš veľa. Udusiť masťou a potom vytočiť v smere hodinových ručičiek, alebo ho utopiť v oleji a potom vytočiť v protismere hodinových ručičiek? Prípadne topiť ho v oleji a potom ho vytočiť v smere hodinových ručičiek? Natrieť mydlom, a potom vytočiť? Alebo ho len chytiť a vytrhnúť? Ako zabezpečiť, aby v rane nezostala jeho hlavička? V našej osvietenej rodine sme zvykli poškrabkať kliešťa na brušku a potom sme ho chytili a vytrhli. Nepamätám sa, že by sme s týmto postupom mali nejaké problémy.

Všimnite si, že niektoré horeuvedené postupy sú dosť agresívne. Keby sa aktivisti Greenpeace nezaoberali iba zvermi veľkosti veľryby, iste by začali mohutnú kampaň za humánne vyberanie kliešťov. Viem si živo predstaviť, že keby chceli lovci veľrýb zabíjať keporkaka udusením v masti, vrhli by sa nich zelení s cisternami jari s dvojitým účinkom proti mastnote.

By mr-bigman at Flickr

Foto: mr-bigman (Flickr)

Vráťme sa však ku kliešťom. Tieto cicavce (cicajú krv) svojimi slinami a zvratkami roznášajú rôzne choroby. Už to je dobrý dôvod na vytiahnutie toho zvera. Nehovoriac o tom, že je nepríjemné, ak vám niekto pije krv. Ukážeme si, že horeuvedené metódy vyťahovania kliešťov zvyšujú riziko prenosu infekčných chorôb.

Kliešte si na tele hostiteľa - všimnite si, že aj keď sú nevítaní hostia, vždy sú pohostení - nájdu vhodné miesto (podpazušie, zakolenie, pripohlavie, pobrušie...), kŕčovito sa doň zadrapia a začnú cicať. Všimnite si, že hostiteľ nemusí nič pripravovať, a teda kliešť je v podstate ideálny hosť. Ale aj ideálny hosť je časom na oštaru a chceme sa ho zbaviť.

Skúsili ste už vyhodiť niekoho, kto sa kŕčovito drží vašej pohovky? To je podobná situácia, ako keď sa chcete zbaviť kliešťa. Násilie v takom prípade vyvolá odpor vyhadzovaného, pri ktorom tento začne byť agresívny, nadávať a prskať /čiže infikovať/.

Som presvedčený, že ak niekoho (kliešťa či hosťa) začneme dusiť masťou alebo olejom, tento začne kašlať, prípadne aj grckať. Ak ho budeme vytáčať, riskujeme, že začne zúriť, nadávať a prskať do rany. Takéhoto kŕčovitého kliešťa je potrebné uvoľniť. Mali by sme si uvedomiť, že jeho kŕčovitosť je patologická, a preto treba použiť neštandardné prostriedky. V čase párenia (kliešťov) môžeme nájsť kliešťa opačného pohlavia (volajme ho klinec) a dať ho do blízkosti toho, ktorý už cicia. V lepšom prípade sa na seba vrhnú a všetko je vyriešené. V horšom prípade si najprv dajú spoločnú večeru, našťastie nie dlhú - aj kliešť je len človek a nevydrží dlho čakať.

Ak kliešť v našom podpazuší nemá ruju, treba jeho kŕčovitosť prekonať chemickými zbraňami. Iste ste si všimli, že kŕčovití ľudia sú po istej dávke alkoholu uvoľnení. Po väčšej dávke sa opäť dostaví kŕčovitý stav sprevádzaný vracaním. Keďže aj kliešť je cicavec, dá sa tento postup použiť aj naň. Ale ako opiť kliešťa? Rožkom? To nevie každý - vyžaduje to rečnícky talent. Preto som hľadal univerzálne postupy opíjania kliešťov:

1. Orálne. Kliešť cicia našu krv, takže v nej môžeme podávať aj alkohol. Máme dve možnosti:

1.1. Opijeme sa. Neodporúčam. Opitému človeku je úplne jedno či má, alebo nemá kliešťa, a keď sa tento vytacká z rany, nie je tu nik dostatočne koordinovaný, kto by ho, síce humánne, ale predsa len - zabil. A živý kliešť vám po vytriezvení zase začne piť krv.

1.2. Zavedieme alkohol do okolia ranky injekciou. Je to nepríjemné a vhodné len pre masochistov.

2. Opijeme ho alkoholickými výparmi. Navrhujem tento postup:

Pripravíme si priehľadnú kazetu na vyvolané filmy, vatu a silný alkohol. Vatu namočíme v alkohole, strčíme ju do kazety a tú priložíme na kliešťa tak, aby vdychoval alkoholické výpary. Je dôležité vizuálne ho kontrolovať, lebo ak ho ožerieme, vygrcia sa nám do rany, a tomu chceme zabrániť. Keď spozorujeme, že sa dostáva do povznesenej nálady, treba dať kazetu preč a on sa vytacká od žriedla a vtedy ho čapneme!

3. Priateľ z uesá navrhoval iný spôsob. Po jointe marihuany vraj prichádza chuť na slané. Takže kúsok od kliešťa treba dať zemiakové lupienky a potom ho vystaviť závanu dymu z jointa. Keď kliešťovi príde chuť na slané, pustí sa a vylezie na lupienok zemiaka. Tam s ním môžeme naložiť podľa chuti.

Teraz už viete, ako sa môžete zbaviť kliešťa humánnym spôsobom. A to je miesto, kde som sa prestal týmto problémom zaoberať. Keď som prezentoval svoje myšlienky na verejnom fóre, vyvolali plodnú diskusiu. Jeden podnet od poslucháčov som už použil - poslucháč sa pýtal, či je možné opiť kliešťa rožkom. Možno by stačila aj omrvinka. Ďalej prišla na pretras otázka: 'čo s vytiahnutým kliešťom?' Zabiť ho rýchlo je síce humánna metóda zabíjania, ale aj tak je ľudskejšie nechať ho žiť. Zároveň chceme zabrániť tomu, aby nás opäť obťažoval. Obe tieto muchy môžeme zabiť jednou ranou, a síce zriadením útulkov pre použitých kliešťov. Lenže je známe, že útulky pre použité zvieratá majú problémy so získavaním financií. Namiesto budovania útulkov pre kliešte preto navrhujem umiestniť použité kliešte do už existujúcich zvieracích útulkov. Tým sa nezmenia finančné nároky (útulkov) na stravu ani starostlivosť a zároveň bude postarané o prísun potravín (pre kliešte).

S pozdravom


reakcia:

... a mam jednu poznamku.

predpokladam, ze som u teba vitany host a sedim si na pohovke,
predpokladam, tusim, dedukujem, ze ti po chvili zacnem liezt na nervy
tocit so mnou nebudes, opijes ma tazko (predpokladam :)), na slane ma nedostanes kazetou z filmu ma ani za boha nezakryjes.
ja sa veselo a huzevnato drzim pohovky.
moja poznamka je: skus mi doniest hosta uplne opacneho pohlavia v case mojej ruje
a si pis, ze tym nevitanym (aj ked teda hostitelom) budes prave ty a sa mozes aj rozkrajat, vymacat v jary, oleji, alkohole, abo v hocicom inom z pohovky sa nepohnem :)))
je ale pravda, ze ani grcat a ani kakat ti tam potom nebudem, takze vlastne nemas problem :)
tolko som chcel
tvoj i.