Matematický plán dobytia sveta pomocou vodných plôch

Máme človeka na brehu jazera

mame cloveka

Máme človeka na brehu jazera

prechádza sa, je mu hej. Pre potreby nášho pokusu ho unesieme, zdrogujeme, previažeme mu oči páskou a vyložíme ho na neznámom mieste. Opäť je na brehu vodnej plochy, ale nevidí na druhý breh (je príliš ďaleko prípadne je ešte stále zdrogovaný možno je hmla).

mozno je hmla

Možno je hmla

Povieme mu, že keď pôjde stále vedľa vody, na konci nájde Tribitku. Keď dorazí na miesto odkiaľ vyštartoval spozná ho podľa topánky ktorú tam zabudol; podľa toho, že nás tam uvidí prežúvať tribitku, zistí, že je koniec pokusu a môže ísť domov. Dôležité je, že nevie posúdiť či sa prechádzal na brehu jazera alebo na pobreží ostrova. Z toho vyplýva, že vlastne jazero je vyvrátený ostrov alebo tiež, že ostrov je jazero naruby, analogicky (oceán) = (kontinent)^(-1).

podla topanky

Keď dorazí na miesto odkiaľ vyštartoval spozná ho podľa topánky ktorú tam zabudol

(Pôvodne som chcel fyzicky chytiť jazero a vyvrátiť ho naruby, ale nevedel som za čo by ho bolo najlepšie chytiť, aby sa nezamotalo. Podobné postupy som nenašiel publikované ani v literatúre, tak som sa rozhodol pre elegantnejšie riešenie:)

Pre typického obyvateľa jazera (odhodená pneumatika, fľaša, stratené plavky, ryby) Je breh ostrovom v jazere. Je možné, že odhodená pneumatika, fľaša a stratené plavky si matne spomínajú, že ten ostrov je asi dosť veľký, ale to nič nemení na tom, že je to ostrov.

Vnímanie vodných plôch a súše teda závisí od uhla pohľadu. Zjavne pohľad človeka a odhodenej pneumatiky sú vzájomne prevrátené.

Človek ako mierka všetkých vecí, si môže definovať ľubovolný z možných pohľadov za primárny, takže či vnímame mapu jazera ako mapu ostrova naruby, je len na nás, pozorovateľoch.

Teraz si uvažujme konkrétnu vodnú plochu, menovite Oravskú priehradu (lebo na Orave dobre). Každému je jasné, že Oravská priehrada je jazero. Teraz si to jazero potajme umocníme ^(-1)

umocnime

Teraz si to jazero potajme umocníme ^(-1)

V realite sa vlastne stalo len toľko, že celý zvyšok planéty sa stal ostrovom v Oravskej priehrade. No a v zásade sme už pri cieli - nielenže sa Slovensko stalo jedinou skutočne pobrežnou krajinou, ale pretože svet je ostrov v Oravskej priehrade, ktorá je celá* na území Slovenska - je jasné, že vlastne svet patrí Slovensku.

čbtd


* (Pozn. red.) V dikusii na patavedeckom seminári 6. 12. 2004 niektorí neprajníci ptvrdili, že Oravská priehrada vraj presahuje do Poľska. Tu s chuťou voľne citujem Montyho: Oravská priehrada je jednoznačne u nás. Nie je naša vec, že sa dvihla hladina rieky aj na poľskom úseku.